COUNTY ASSEMBY COMMITTEE MEMBERS

  1. A.      County assembly Business Committee

i)      Hon.Japhet mutai    chairman

ii)     Hon Charles Ngetich               vice chairman

iii)    Hon Jackson Kikwai

iv)     Hon Sammy Rono    party whip

v)      Hon Josphat Rutto

vi)     Hon Joseah Kirui

vii)   Hon Emily Mutai

viii)  Hon Daniel Rono      leader of majority

ix)     Hon Benard Mutai

x)      Hon Cheruiyot Bett

xi)     Hon John Sang

xii)   Hon John Too

xiii)   Hon Philip Koske

xiv)    Hon Livingstone Kirui              leader of minority

  1. B.      Committee on Selection

i.            Hon Daniel Rono         Chairman

ii.           Hon Samwel Maiywa      Vice Chairman

iii.          Hon Joel Siele

iv.           Hon Erick Koske

v.            Hon John Too

vi.           Hon Kipyegon Koech

vii.          Hon Lilian Cheruiyot

viii.         Hon Hillary Bett

ix.           Hon Edward Rutto Santos

x.            Hon Andrew soi

xi.           Hon Josphat Rutto

xii.          Hon Sammy Rono

xiii.         Hon Jackson Kikwai

  1. C.      Public Accounts and Investment committee

i)       Hon William Kipkirui                chairman

ii)      Hon Hillary Bett                    vice chairman

iii)    Hon Edward Rutto Santos

iv)    Hon Sammy Rono

v)      Hon Joel Siele

vi)    Hon Andrew Soi

vii)  Hon John Sang

viii) Hon Livingstone kirui

  1. D.      Budget and Appropriation Committee.

i)        Hon Joseah Kirui                     Chairman

ii)      Hon Philip Koske                      Vice Chairman

iii)    Hon Daniel Rono

iv)    Hon Andrew Laikong

v)      Hon Erick Koske

vi)    Hon Lilian Cheruiyot

vii)  Hon John Kauria

viii) Hon Kiprono Chumo

  1. E.       Committee on Implementation

i)        Hon Lilian Cheruiyot             Chairperson

ii)      Hon John Sang                          Vice Chairman

iii)    Hon Josphat Rutto

iv)    Hon Kiprono Chumo

v)      Hon Samwel Maiywa

vi)    Hon Joel Siele

vii)  Hon Kipngeno Rutto

  1. F.       Committee on Appointment

i)        Hon Japhet Mutai    chairman

ii)      Hon Francis Terer     vice chairman

iii)    Hon Cheruiyot Bett

iv)    Hon Emily Mutai

v)      Hon Daniel Rono

vi)    Hon Livingstone Kirui

  1. G.     PROCEDURE AND RULES COMMITTEE

i)        Hon. Japhet mitai

ii)      Hon. John Kauria

iii)    Hon. Kipyegon Koech

iv)    Hon. Joseah Kirui

v)      Hon.Johnathan Maritim

  1. H.     DELEGATED COUNTY LEGISLATION COMMITTEE

i)        Hon. Bracoline Rono

ii)      Hon. Samwel Ngetich

iii)    Hon. Francis Terer

iv)    Hon.kipngeno Rutto

v)      Hon. John Kauria

vi)    Hon. Hillary Bett

  1. I.        POWERS AND PRIVILEDGES

i)        Hon. Erick Koske

ii)      Hon. Charles Ngetich

iii)    Hon.Francis Terer

iv)    Hon. Philip Koske

v)      Hon. Cheruiyot Bett.

  1. J.        SPEAKER’S WELFARE COMMITTEE

i)        Hon. Kipngeno Rutto

ii)      Hon.Kiprono Chumo

iii)    Hon. Bracoline Rono

iv)    Hon. Benard Mutai

v)      Hon. Joel Siele

vi)    Hon. Samwel Ngetich

  1. K.      SPEAKER’S PANNEL

i)        Hon. Bracolin Nono

ii)      Hon Lilian Cheruiyot

iii)    Hon. Emily Mutai

  1. L.       CHAIRPERSON OF COMMITTEE/LIASON

i)        Hon. Johnathan Maritim

SECTORAL COMITTEES

  1. A.      Committee on Agriculture, Environment and Natural Resources

(1)    Hon Andrew Soi                               chairman

(2)    Hon Livingstone Kirui      vice chairman

(3)    Hon William Kipkurui

(4)    Hon Edward Rutto Santos

(5)    Hon Jackson Kikwai

(6)    Hon Francis Terer

  1. B.      Committee on Health Services

(1)    Hon Emily Mutai                          chairperson

(2)    Hon Joel Siele                    vice chairman

(3)    Hon John Sang

(4)    Hon Charles Ngetich

(5)    Hon Johnathan Maritim

(6)    Hon Andrew Laikong

  1. C.      Committee on children, Culture and Community Services

(1)    Hon Josphat Rutto                        chairman

(2)    Hon Kipngeno Rutto                       vice chairman

(3)    Hon John Too

(4)    Hon Samwel Ngetich

(5)    Hon Sammy Rono

(6)    Hon Edward Santos

  1. D.      Committee on Transport and Public Works

(1)    Hon John Too                    chairman

(2)    Hon Erick Koske                         vice chairman

(3)    Hon Philip Koske

(4)    Hon Joseah Kirui

(5)    Hon Samwel Maiywa

(6)    Hon Andrew Laikong

  1. E.       Committee on Justice and Legal affairs

(1)    Hon Andrew Laikong                      chairman

(2)    Hon John Kauria                         vice chairman

(3)    Hon Charles Ngetich

(4)    Hon Daniel Rono

(5)    Hon William Kipkirui

(6)    Hon Jonathan Maritim

  1. F.       Committee on Planning, Trade, Tourism and Cooperatives

(1)    Hon Benard Mutai                           chairman

(2)    Hon Jackson Kikwai                         vice chairman

(3)    Hon Andrew Soi

(4)    Hon Hillary Bett

(5)    Hon Livingstone Kirui

(6)    Hon Daniel Rono

  1. G.     Committee on Early Childhood Education and Vocational training

(1)    Hon Cheruiyot Bett                 chairman

(2)    Hon Edward Rutto Santos            vice chairman

(3)    Hon John Sang

(4)    Hon Lilian Cheruiyot

(5)    Hon Sammy Rono

(6)    Hon Jonathan Maritim

  1. H.     Committee on Labour and Social Welfare

(1)    Hon Samwel Ngetich                      chairman

(2)    Hon Bracolin Rono                       vice chairman

(3)    Hon Samwel Maiywa

(4)    Hon Kipyegon Koech

(5)    Hon Josphat Rutto

(6)    Hon Kiprono Chumo